Strona głowna  /  Aktualności

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

UWAGA RODZICE!

Rekrutacja do Przedszkola w Brzostku na rok szkolny 2018/2019 odbędzie się w dniach 1 – 19 marca 2018r.

Wnioski o przyjęcie do przedszkola należy pobrać i złożyć u dyrektora.

Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej przedszkola w zakładce „Rekrutacja”.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-02-13 10:28:31

Jeżdżą na wózku inwalidzkim lub poruszają się o kulach. Niektórzy mają odmienne rysy twarzy. Jeszcze inni mówią mało lub niewyraźne. Swoją odrębnością przyciągają uwagę. Gdy mijamy ich na ulicy, taktownie odwracamy wzrok. My, dorośli, współczujemy, żałujemy, litujemy się. Nauczono nas, że „nie wypada” przyglądać się i śmiać. I tę wiedzę przekazujemy naszym dzieciom.

Niepełnosprawność jest społecznie naturalnym zjawiskiem. Dlaczego więc traktujemy osoby kalekie z pewną dozą lęku i nieufności? Dlaczego odwracamy spojrzenie? Od dawna wiadomo, że dzieci biorą przykład z rodziców. Ich zachowania i reakcje wpływają na postrzeganie świata przez maluchy. Każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku jak najlepsze wzorce. Zatem jak rozmawiać ze swoja pociechą o niepełnosprawności, by nie wzbudzić w niej strachu oraz nie wywołać niestosownej reakcji? Najważniejsza zasada jest prosta: musimy traktować niepełnosprawność (fizyczną i umysłową), jako sprawę całkowicie normalną. Każdy z nas jest inny, nigdy gorszy!

Nie bój się rozmawiać!

Rodzice często boją się, że niektóre tematy są zbyt trudne dla ich dzieci (a może dla nich samych?) unikają kłopotliwych pytań i odpowiedzi. Stroniąc od rozmowy oczekują, że dziecko straci zainteresowanie tematem. Tymczasem wywołują zupełnie odwrotny efekt: wzmagają dziecięcą ciekawość.

Pretekstem do rozmowy może być, na przykład, spotkanie niepełnosprawnej osoby podczas spaceru. Wytłumacz maluchowi, w zrozumiały dla niego sposób, widoczne różnice. Wystrzegaj się skrajnych lub negatywnych emocji. Podkreśl, że każdy człowiek jest inny: jeden porusza się za pomocą nóg, inny za pomocą wózka, ktoś otwiera buzię, gdy mówi,
a ktoś używa języka migowego, ja mam krótkie włosy, ty – długie. Daj dziecku poczucie, że niepełnosprawność to sprawa całkowicie normalna, jak odmienny wzrost, wiek czy kolor oczu.

Nie krytykuj!

Dzieciaki potrafią być szczere aż do bólu. Nie wynika to jednak z ich złych manier. Dzieci są po prostu ciekawe, więc pytają: „Dlaczego ten pan nie ma nogi?”, „Dlaczego ta dziewczynka ma krzywe rączki?”. Nigdy nie krytykuj dziecka za tego rodzaju ciekawość, bo wzmocnisz
w nim niechęć lub pogardę do osób niepełnosprawnych i spowodujesz nasilenie negatywnych zachowań w przyszłości.

„Inny” nie znaczy „gorszy”!

Jak nauczyć dziecko, by nie wartościowało innych, skoro sami codziennie wydajemy sądy na temat ludzi? To bardzo trudne, ale głównie dla nas, dorosłych. Dziecko nie ma jeszcze mocno wyrobionych opinii. Jak więc nauczyć malucha tolerancji? Przede wszystkim bądźmy dla niego wzorem. Dzieci najwięcej uczą się obserwując rodziców. Oprócz tego dużo rozmawiajmy i tłumaczmy dziecku nieznane zjawiska. Nie bądźmy obojętni na przejawy braku tolerancji – gdy widzimy, że ktoś obraża osobę niepełnosprawną, koniecznie reagujmy!

Bajkowa pomoc

Jeśli nie wiesz, jak zacząć rozmowę, posłuż się książką z bajkami! W księgarniach znajdziesz mnóstwo mądrych tytułów, które dostosowane są do wieku dziecka i które pomogą Wam poruszyć temat niepełnosprawności.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-02-05 16:01:19