Strona głowna  /  PROMUJEMY ZDROWIE
PROMUJEMY ZDROWIE

Ciekawe propozycje dla rodziców i nie tylko:

Plan  pracy  przedszkola  promującego  zdrowie
            na  rok  szkolny  2018/2019

„Prowadzę zdrowy tryb życia i właściwie się odżywiam”. Budowanie świadomości dzieci na temat zdrowia.

L.p.

Zadania

Termin realizacji

Osoba     ....odpowiedzialna

1.

„Zdrowe urodziny”. Organizowanie w poszczególnych grupach uroczystego dnia urodzin wykorzystując zdrowe przekąski.

2.

Pokaz mody „Jestem warzywem, owocem”. Zaprezentowanie stroju podczas  „Marszu Zdrowia”.

Bożena Cholewiak

3.

Zajęcia kulinarne z dziećmi. Wykonywanie kanapek, sałatek, owocowych szaszłyków itp.

4.

Umieszczanie w  „Poczcie dla rodziców” przepisów na zdrową potrawę.

5.

Zorganizowanie warsztatów „Zdrowie na talerzu” z udziałem pań z „Koła Gospodyń” w Brzostku.

Beata Płaziak

6.

Prelekcja dietetyka lub pielęgniarki „O konsekwencjach złego odżywiania”.

Sabina Werszczyńska

7.

Realizacja programu „Czyste powietrze wokół nas” rekomendowany przez PPiS w Dębicy, „Kubusiowi przyjaciele natury”.

Marzec/Kwiecień

8.

Zakupienie deseczek do krojenia warzyw - wykorzystanie podczas zajęć kulinarnych.

9.

Uszycie fartuszków i czepków kuchennych dla dzieci.

Anna Furman-Michalak

10.

Wykonanie plakatów przez przedszkolaków „Pięć kolorów warzyw i owoców”.

11.

Aktualizowanie gazetki poświęconej promowaniu zdrowego stylu życia w holu przedszkola.

Październik/Marzec

Małgorzata Śliż

12.

Publikowanie na stronie internetowej przedszkola działań  z zakresu promocji zdrowia oraz zdjęć z działalności zadań prozdrowotnych.

Beata Barbarzak

Zdrowie jest wartością nadrzędną, zależy od wielu czynników i na wiele z nich ludzie mają wpływ. Istnieje wzajemny związek między zdrowiem i edukacją, dlatego przedszkole aktywnie uczestniczy w ochronie i promocji zdrowia całej społeczności.

Dzieci w wieku przedszkolnym nie mogą być w promocji zdrowia partnerami dorosłych w pełnym słowa znaczeniu, ponieważ mają ograniczoną możliwość i zdolność do decydowania i podejmowania działań. Mogą być przede wszystkim aktywnymi uczestnikami działań organizowanych przez dorosłych, dlatego najważniejszymi partnerami w tworzeniu przedszkola promującego zdrowie są rodzice.

Od wielu lat Przedszkole Publiczne w Brzostku podejmuje szereg działań związanych z promocją zdrowia. Edukacja zdrowotna jest jednym z priorytetów pracy przedszkola. Mając na uwadze powyższy fakt w 2014r. nasza społeczność rozpoczęła działania zmierzające do przystąpienia do Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Po zapoznaniu Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, pracowników z koncepcją, modelem i strategią Szkoły Promującej Zdrowie oraz akceptacją tych środowisk rozpoczął się czas wytężonej pracy.

Przedszkolny Koordynator, Pani Małgorzata Śliż oraz Zespół Promocji Zdrowia, w skład którego weszli wszyscy nauczyciele, opracował program, w którym uwzględniono dwa zadania priorytetowe – „Zdrowy przedszkolak – promocja zdrowia jako aktywności indywidualnej i zbiorowej” oraz „ Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dzieci”. Systematyczna realizacja zaplanowanych działań sprzyjała zdrowiu i rozwojowi dzieci, rodziców i pracowników przedszkola. Wspólne podejmowanie i realizacja zadań integrowało społeczność przedszkolną, uczyło podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji.

Uwieńczeniem naszych działań była prezentacja przedszkolaków na scenie Centrum Kultury w Ropczycach dnia 14 kwietnia 2016r. oraz odbiór Certyfikatu przynależności do Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Dyrektor Przedszkola Dorota Nawracaj odebrała go z rąk Rejonowego Koordynatora Pani Anny Szczepanik. Odbyło się to podczas XII Konferencji Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie pod hasłem „Nic dwa razy się nie zdarza”.

Działania rozpoczęte w 2014r. będą nadal kontynuowane, gdyż jest to początek długofalowego programu promocji zdrowia
z wykorzystaniem działań, które będą zwiększały ich skuteczność. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom przedszkola, rodzicom oraz instytucjom, które wspierały nas w realizacji edukacji zdrowotnej.

Dorota Nawracaj

www.img.blizej.info/pprzedszkolebrzostek/promowanie-zdrowego-stylu-ycia-dziaania-w-grupie-5-6-latkw(1).docx
www.img.blizej.info/pprzedszkolebrzostek/zdrowy-przedszkolak-promocja-zdrowia-jako-aktywnoci-indywidualnej-i-zbiorowej.docx
www.img.blizej.info/pprzedszkolebrzostek/promowanie-zdrowego-stylu-odywiania-w-grupie-4-5-latkw.docx