Strona głowna  /  Galeria  /  Przedszkolny marsz zdrowia
Przedszkolny marsz zdrowia
data dodania: 2019-04-30

Przedszkole w Brzostku od wielu lat podejmuje szereg działań z zakresu kształtowania postaw zdrowotnych u dzieci. Promocja zdrowia stanowi bardzo ważny element w edukacji przedszkolaków, dlatego we wrześniu 2014 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o przystąpieniu przedszkola do Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Wtedy to został wybrany koordynator oraz zespół do spraw promocji zdrowia. Po dwóch latach działań w kwietniu 2016 roku otrzymaliśmy certyfikat przynależności do PSSzPZ Rejonu Dębica. Obecnie podejmujemy kroki, aby otrzymać kolejny certyfikat – tym  razem wojewódzki. Główne zadania, które były realizowane w przedszkolu przez ostatnie cztery lata to: zdrowy przedszkolak – promocja  zdrowia jako aktywności indywidualnej i zbiorowej dzieci; tworzenie  warunków sprzyjających spontanicznej, zorganizowanej aktywności ruchowej dzieci; wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach, miejscach, a także wobec wielu rzeczy i zjawisk; kształtowanie u dzieci nawyków i umiejętności higieniczno-zdrowotnych. W bieżącym roku szkolnym prowadzimy działania pod hasłem: „Prowadzę zdrowy tryb życia i właściwie się odżywiam – budowanie  świadomości dzieci na temat zdrowia”. Każda grup wiekowa realizowała szereg działań dostosowanych do wieku i możliwości dzieci. Na uwagę zasługuje podjęta współpraca z Kołem Gospodyń w Brzostku, które zapraszało przedszkolaków na zajęcia kulinarne. Zwieńczeniem naszych działań w obecnym roku szkolnym był zorganizowany 26 kwietnia 2019r. „Przedszkolny marsz dla zdrowia”. W piękny, wiosenny dzień dzieci wystrojone przez swoich rodziców w postacie owoców i warzywa zaprezentowały się w lokalnym środowisku w czasie przemarszu ulicami Brzostku. Podczas spaceru dzieci śpiewały piosenki tematyczne, a także skandowały hasła o korzyściach płynących z jedzenia owoców i warzyw. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekał deser owocowy, gdyż tylko taka forma poczęstunku pasowała do hasła z naszego banneru:  „Warzywa i owoce są zdrowe i kolorowe”.W przedszkolnej edukacji zdrowotnej akcent kładziemy nie tylko na wiedzę o zdrowiu i sposobach jego ochrony, ale również na dostarczenie dzieciom argumentów, które świadczą  o korzyściach płynących z dbania o własne zdrowie i pomnażania jego potencjału. Dzieci wtedy same lub z pomocą dorosłych podejmują działania pro zdrowotne w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Małemu dziecku zapewniamy dobre wzory zdrowotne i włączamy rodziny naszych wychowanków w realizację podejmowanych przedsięwzięć.

Strona: 1 2