REKRUTACJA 2024/2025
PORADNIK DLA RODZICÓW DZIECI PRZYJĘTYCH
NA ROK SZKOLNY 2024/2025
UDANA ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU
Udana adaptacja to przemyślany, długofalowy i naturalny proces, który opiera się na świadomości, życzliwości, wzajemnym szacunku i wsparciu. Rozpoczyna się w dniu, w którym … dziecko przychodzi na świat!
Proces adaptacji powinien być przemyślany i „skrojony na miarę” każdego dziecka. Bo tak samo jak my dorośli, każde dziecko w różnym stopniu przystosowuje się do nowych sytuacji. Jedne są otwarte i odważne, inne bardziej wstydliwe i przestraszone każdą zmianą. Większość osiąga gotowość przedszkolną około trzeciego roku życia, a żeby im w tym pomóc, warto zadbać o takie kwestie jak:
- Rozmowa z dzieckiem – traktuj dziecko jak partnera do rozmowy. Nie strasz przedszkolem. Rozmawiajcie o tym, przejdźcie się kilka razy w jego okolicy. Powiedz, że do przedszkola chodzą już duże dzieci. Że będzie mieć dużo kolegów i koleżanek. Że są tutaj super zabawki i Pani, która zawsze przytuli.
- Rozbudzanie chęci do pójścia do przedszkola – przed rozpoczęciem przygody z przedszkolem dobrze jest wziąć udziałw zajęciach dla małych dzieci, które organizowane są np. w salach zabaw. Stwarzamy okazję do zabawy z innymi dziećmi oraz wykonywania poleceń nauczyciela, ale w asyście rodzica.Z tego względu serdecznie zapraszamy na zajęcia adaptacyjne, które odbywają się w naszym przedszkolu zawsze w ostatnim tygodniu sierpnia.
- Samodzielność w samoobsłudze – trzylatek to dziecko, które powinno korzystać z toalety. Jeśli wasza pociecha nadal korzysta z pieluch, warto wykorzystać wakacje/ciepłe dni na odpieluchowanie. W grupie jest 25 dzieci. Dziecko powinno przynajmniej potrafić zakomunikować potrzebę. To już nie noworodek, to już nie niemowlak – więc wymaga poszanowania strefy intymnej. Nauczyciel oczywiście w razie potrzeby zawsze pomoże, ale ponieważ jest to wchodzenie w granice intymności, to żadna ze stron nie będzie czuła się komfortowo. Każdy przedszkolak powinien umieć podnieść deskę, ściągnąć spodenki, spuścić wodę i umyć ręce. Jeśli jakakolwiek sytuacja wymaga indywidualnego podejścia do tego tematu, warto w tym względzie zadbać o komunikację z dyrektorem i nauczycielem.
- „Odzwyczajenie” od rodziców – przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, warto organizować jak najwięcej bezpiecznych sytuacji, w których dziecko zostanie pod opieką innej osoby. „Pępowinę” należy „odciąć”. Najpierw zostaw dziecko z zaufaną osobą na 15-20min. Powiedz, że idziesz do sklepu i wróć za chwilkę. Takich sytuacji musi być kilka, żeby dziecko poczuło, że zawsze wracasz. Z czasem zwiększaj czas separacji.
- Samodzielność w sytuacjach codziennych – zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia, mycia rąk, ubierania się. Pomagaj, ale nie wyręczaj! Należy również nauczyć dziecko zwracania się o pomoc do osób innych niż rodzice. Możesz zaaranżować sytuację np. na targowisku i poprosić dziecko, aby zapytało się sprzedawcy co to za owoc. To zadanie rodzica, aby ośmielić dziecko i pokazać mu, że umie sobie samo poradzić.A jak już sobie poradzi to należy pamiętać o pochwale!
- Rytm dnia- w przedszkolu wszystko odbywa się regularnie. Dlatego warto wcześniej zwrócić uwagę na rytm dnia przyszłego przedszkolaka. Dobrym sposobem będzie podawanie posiłków o tych samych porach co w przedszkolu (śniadanie 8:30, obiad 11:30, podwieczorek 14:00). Uczymy dziecko, aby siedziało przy stole i nie odchodziło od niego, kiedy tylko ma takie życzenie. Ok godziny 12-13 pamiętajmy o wyciszeniu dziecka, zorganizowaniu drzemki.
- Gotowość przedszkolna rodzica – kto stresuje się bardziej pójściem do przedszkola? Rodzic czy dziecko? Oczywiście, że rodzic! Dziecko natomiast boi się, bo nie wie, co je czeka, a dodatkowo – przejmuje stres od swoich rodziców. Drodzy Rodzice, musicie zaufać kadrze pracującej w przedszkolu, które wybraliście. Musicie być przekonanie, że Wasze dziecko będzie
w nim bezpieczne. Powinniście prowadzić dziecko z poczuciem, że tam rozpoczyna się niesamowita przygoda, pierwszy etap edukacji i zdobywania coraz większej samodzielności. - Mała ilość zmian
pamiętajmy, że pójście do przedszkola to wielkie wydarzenie. Potrzeba czasu, spokoju i cierpliwości. Ważne, aby w życiu dziecka większa ilość zmian nie zbiegła się w jednym momencie. Zmiana miejsca zamieszkania, odpieluchowywanie, wyrzucenie smoczka, pierwsze momenty w życiu bez rodziców, drastyczne zmiany rytmu dnia itp. Każda z tych rzeczy może wyprowadzić dziecko z równowagi, rozdrażnić i tym samym utrudnić adaptację.
RODZICU SMERFIKA PAMIĘTAJ!
- W szatni nie przeciągaj pożegnania.
- Nie zabieraj do domu, kiedy płacze. A jeśli zrobisz to choć raz, A Smerfik zapamięta, że łzami może wszystko wymusić.
- Nie obiecuj, że jeśli pójdzie do przedszkola to dostanie nagrodę.
- Kontroluj co mówisz. Zamiast „Już możemy wracać do domu”, powiedz „Teraz możemy iść do domu”. Niby niewielka różnica, ale jednak drugie zdanie lepiej brzmi.
- Nie wymuszaj na Smerfiku, aby od razu po przyjściu do domu opowiadał, co wydarzyło się w przedszkolu. To spowoduje niepotrzebny stres.
- Jeśli zdarzy się, że nasz dzielny przedszkolak jednak przy pożegnaniu płacze, to postaraj się, aby przez kilka dni odprowadzał je tata lub inna osoba, którą zna.
- Smerfik potrzebuje wiedzieć kiedy po niego przyjdziesz - np. po obiedzie/zupie/spaniu/angielskim itp. Unikaj odpowiedzi „Po pracy”. Maluszki nie wiedzą kiedy kończysz pracę, nie znają się na zegarku. Zawsze dotrzymuj słowa!
- Nie okazuj negatywnych emocji! Rodzice Smerfów nie płaczą i nie wracają pod drzwi, kiedy słyszą szlochanie ich pociech.
- Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi. Pani zawsze każdego przytuli, weźmie na kolana i uspokoi zajmując uwagę czymś miłym i pozytywnym.
- Rozmawiaj ze Smerfikiem o tym, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię.
Na sam początek SMERFIKI potrzebują:
- wygodnych ubranek na sobie,
- zapasowych ubranek i bielizny, czekających na półce w szatni,
- wygodnych i chroniących przed wywrotką kapci,
- paczki chusteczek mokrych oraz suchych,
- ręczniczka,
- pościeli (kołdra/kocyk, poduszka, prześcieradło, może być maskotka),
- piżamki.
Pamiętajmy, a by każda rzecz prywatna dziecka była podpisana! (Najlepiej na metce, mazakiem niezmywalnym).
DO ZOBACZENIA! :)
Karolina Orlow
PORADNIK REKRUTACYJNY DLA ROZICÓW
https://images.dlaprzedszkoli.eu/pprzedszkolebrzostek/poradnik-rekrutacyjny-dla-rodzicow.pdf