PRZEDSZKOLE BRZOSTEK

KĄCIK LOGOPEDYCZNY

  

CO KAŻDY RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ

WSKAZÓWKI DLA RODICÓW

 

 1. Zaobserwuj, czy Twoje dziecko reaguje na dźwięki, ponieważ prawidłowy słuch jest warunkiem rozwoju mowy. Pamiętaj, że dziecko najpierw uczy się słuchać, a później mówić.
 2. Zwracaj uwagę, czy dziecko podczas snu oddycha przez nos. Jeżeli oddycha ustami, poproś pediatrę o ustalenie przyczyny. Taki sposób oddychania determinuje nieprawidłową wymowę.
 3. Mów do dziecka już od pierwszych chwil jego życia. Zawsze reaguj i nawiązuj z dzieckiem rozmowę. Mów do niego co robisz i co dzieje się wokół niego.
 4. Kiedy zwracasz się do dziecka, unikaj spieszczeń i przesadnych zdrobnień. Dostarczaj mu prawidłowego wzorca wymowy.
 5. Mówiąc do dziecka, zwracaj uwagę, aby widziało Twoja twarz – będzie miało wtedy okazję do obserwowania ruchu i układu ust oraz do naśladowania cię.
 6. Mamusiu, karm swoje dziecko piersią. Naturalne karmienie zapewni mu prawidłowy rozwój mięśni żuchwy, mięśnia okrężnego ust i prawidłowy rozwój zgryzu.
 7. Unikaj podawania smoczka i uważaj, by nie ssało palca. Następstwem tego mogą być wady zgryzu, a w konsekwencji wymowy. Jeżeli dziecko musi używać smoczek, stosuj go jak najkrócej.
 8. W wolnym czasie wykonuj dziecku delikatny masaż twarzy (policzki, wargi, żuchwa). Dziecko połóż lub posadź w wygodnej pozycji, ręce natłuść. Masaż wykonuj palcami bardzo delikatnie, stopniowo zwiększając natężenie poprzez: głaskanie, ugniatanie i oklepywanie.
 9. Zwróć uwagę na budowę i ruchomość języka, podniebienia i warg (narządów artykulacyjnych). Np. jeżeli czubek języka ma wcięcie w kształcie serduszka, świadczy to o skróconym wędzidełku podjęzykowym, co oznacza utrudnienie, a nawet niemożliwość poprawnej realizacji głosek: l, r, sz, ż, cz, dż.
 10. Ucz dziecko słów zawsze poprzez zabawę! Wykorzystuj do tego na przykład: spacery, posiłki, zabiegi pielęgnacyjne, ubieranie itp. Wielokrotnie powtarzaj nazwy przedmiotów znajdujących się obok.
 11. Śpiewaj dziecku piosenki, wyliczanki, ucz wierszyków oraz baw się z nim angażując zmysły (słuchu, wzroku, dotyku).
 12. Zadbaj o rozwój ruchowy dziecka. Ma on bezpośredni wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju mowy.
 13. Opowiadaj dziecku bajki, czytaj książki i wierszyki. W ten sposób rozwija się u dziecka wyobraźnia, rozbudza ciekawość poznawcza, usprawnia uwaga, koncentracja i pamięć.
 14. Chcesz wzbogacić słownictwo dziecka? Odpowiadaj mu na pytania cierpliwie i wyczerpująco. Sam też zadawaj pytania, na przykład na temat przeczytanej bajki lub obejrzanego filmu. W ten sposób zasób słownictwa dziecka się wzbogaci, ale również nauczy się ono właściwego posługiwania się akcentem, rytmem i melodią, które mają wpływ na rozumienie wypowiedzi.
 15. Mamo, tato! Bądź uważnym słuchaczem. Nie przerywaj dziecku i unikaj kończenie jego zdań. Nigdy nie krytykuj i nie ośmieszaj, jednak dyskretnie poprawiaj pojawiające się błędy mowy i wymowy.
 16. Rozwijaj aktywność fizyczną dziecka. Ma ona wpływ na funkcjonowanie mózgu, zdolności poznawcze i intelektualne, a więc także na kształtowanie się umiejętności mowy. Zachęcaj dziecko do zabaw ruchowych angażując mięśnie całego ciała, jak również rozwijających sprawność dłoni i palców.
 17. Pamiętaj, że rozmowa z Tobą powinna być dla dziecka przyjemnością! 
   


http://images.dlaprzedszkoli.eu/pprzedszkolebrzostek/wspomaganie-rozwoju-mowy-u-dzieci-w-wieku-przedszkolnym.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/pprzedszkolebrzostek/wady-wymowy-najczesciej-spotykane-u-dzieci-w-wieku-przedszkolnym.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/pprzedszkolebrzostek/rozwoj-mowy-dziecka-w-wieku-przedszkolnym.pdf

http://images.dlaprzedszkoli.eu/pprzedszkolebrzostek/1-artykul-na-strone-internetowa-logopedia.pdf


 
www.img.blizej.info/pprzedszkolebrzostek/3-kiedy-do-logopedy.pdf
 
www.img.blizej.info/pprzedszkolebrzostek/4-kiedy-do-ortodonty.pdf
 
www.img.blizej.info/pprzedszkolebrzostek/5-zestaw-wicze-logopedycznych-dla-dzieci.pdf
 
 
www.img.blizej.info/pprzedszkolebrzostek/7-rady-dla-rodzicw-dotyczce-stymulowania-rozwoju-jzykowego-dziecka.pdf
 
http://images.dlaprzedszkoli.eu/pprzedszkolebrzostek/cwiczenia-utrwalajace-gloski(1).pdf