PRZEDSZKOLE BRZOSTEK

WYCIECZKA INTEGRACYJNA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

18 dni temu

Wycieczka integracyjna, odbywająca się każdego roku, jest tradycją naszej placówki i nieodzownym elementem, spajający partnerskie relacje środowiska przedszkolnego z domem rodzinnym naszych wychowanków. Tegorocznym kierunkiem wyprawy była Kopalnia Soli Bochnia, znajdująca się w gronie punktów edukacyjnych rekomendowanych w  programie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pobyt w podziemiach kopalni jest aktywną formą spędzenia czasu. Uczy podstaw samodzielności, rozbudza ciekawość i wyobraźnię dzieci. Sceneria kopalni pobudza fantazję, uruchamia procesy poznawcze, wzmaga ciekawość, a także kształtuje więzi z innymi uczestnikami wycieczki. Zwiedzanie pozostawia bezcenne wspomnienia, które staną się inspiracja dla dzieci przez kolejne miesiące, a może i lata. Trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną to lekcja historii i przyrody. Pobyty edukacyjne to interdyscyplinarne zajęcia łączące dziedziny historii, przyrody, języka polskiego, a nawet wychowania fizycznego. Wycieczka dostarczyła uczestnikom dużo radości, była zarówno zabawą jak i edukacją. Każdy po powrocie „na górę” z radością i swobodą oddychał pełną piersią oraz docenił uroki otaczającej nas fauny i flory. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak ciężki, nierzadko wyczerpujący, z licznymi wyrzeczeniami i czyhającym niebezpieczeństwem, jest zawód górnika. Jeszcze bardziej docenimy tych, którzy codziennie, zjeżdżając „w dół”, z serdecznym powitaniem na ustach „Szczęść Boże”, rozpoczynają trudną i mozolną pracę, aby inni mogli czerpać z ich odwagi i siły.