PRZEDSZKOLE BRZOSTEK


GALERIA

..


ŚWIĄTECZNE CIASTECZKA

Przedszkolne „Motylki” miały okazję przekonać się, czym są świąteczne obowiązki kulinarne. Zaprosiły do swojej sali dzieci z dwóch starszych grup wiekowych tj.: „Krasnale” i „Misie”, aby wspólnie przygotować pyszne ciasteczka. 

PRZEDSZKOLNA WIGILIA

O wyjątkowości Świąt Bożego Narodzenia stanowi Wigilia, której momentem kulminacyjnym jest wieczerza rozpoczynająca się wraz z pierwszą gwiazdką. Jest to niezwykły, uroczysty, wzruszający i najbardziej rodzinny czas. Wigilia stanowi nie tylko przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, ale już zaczyna czas świąteczny i decyduje w głównej mierze o niepowtarzalnym charakterze świętowania. Podobnie było w naszym przedszkolu, w którym każda grupa wiekowa celebrowała ten niezwykły dzień. 

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

,,Misie” już od listopada przygotowywały się do występu bożonarodzeniowego pt. „Opowieść wigilijna”. Wspólnie z rodzicami  planowaliśmy jak będą wyglądały stroje, rekwizyty, dekoracje. Czas spędzony podczas przygotowywania występu był wyjątkowy. Dzieci ćwiczyły swoje role, śpiewały kolędy i piosenki oraz układ taneczno-ruchowy. Całemu nagraniu towarzyszyła podniosła, pełna radości świąteczna atmosfera. Przedszkolaki w swoich rolach  świetnie poradziły sobie z tremą, dzielnie każdy wyrecytował, wyśpiewał oraz zabłysnął podczas spektaklu. Celem tej uroczystości było wprowadzenie w radosną atmosferę oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień dzieci oraz nabywanie odwagi i śmiałości podczas występu przed publicznością, którą byli rodzice oraz pani dyrektor.

DZIEŃ HERBATY W GRUPIE "STOKROTKI"

15 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Herbaty. W związku z tym przedszkolaki z grupy najmłodszej wzięły udział w zajęciach przeprowadzonych przez panią, która prowadzi sklep z herbatkami i nie tylko. Celem było: zapoznanie z różnymi rodzajami herbat i sposobem ich przyrządzania, poznanie zwyczajów związanych z herbatą, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności społecznych, rozwijanie sprawności manualnej, integrowanie grupy. Dzieci od naszego Gościa dowiedziały się, jak powstaje herbata, jakie są jej rodzaje. Przedszkolaki poznawały herbatę wielozmysłowo – poprzez węch, dotyk, wzrok i smak. Były zagadki związane z tematem oraz wysłuchały fragmentu bajki H.Ch. Andersena pt. ,,Imbryk”. Na zajęciach plastycznych wykonały swoją wymarzoną filiżankę. Finalną częścią zajęć była degustacja wielu różnych herbat. Była to świetna okazja do spędzenia czasu w miłym towarzystwie na pogawędkach. Przyjazna atmosfera sprzyjała piciu swojej ulubionej herbatki. Bardzo dziękujemy Pani Dorotce za przybycie do naszego przedszkola i przekazanie cennych informacji.

 

DZIEŃ HERBATY W GRUPIE "MOTYLKI"

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Występuje w 1500 odmianach, może mieć właściwości pobudzające, rozgrzewające lub rozluźniające. Postanowiliśmy to sprawdzić i przekonać się na własnej skórze, czy wszystkie informacje dotyczące herbaty są prawdą. Grupa 5-latków zorganizowała w swojej sali małą herbaciarnię, w której każdy mógł wybrać określony rodzaj ciepłego napoju, ocenić jego walory smakowe oraz wymienić indywidualne spostrzeżenia z rówieśnikami.

"MISIE" I "MOTYLKI" WYSYŁAJĄ PREZENT DLA CHORYCH DZIECI

Dzieci z dwóch grup wiekowych tj.: „Misie” i „Motylki” postanowiły, że w tym roku przygotują prezent dla małych pacjentów przebywających w Krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim na oddziale onkologii i hematologii dziecięcej. Przedszkolaki ofiarowały wspaniałe i wartościowe książki o rozległej tematyce, dzięki czemu, mamy nadzieję, znajdą swoich zwolenników wśród obdarowanych. Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim rodzicom, którzy z ogromnym entuzjazmem zareagowali na nasz pomysł i wykazali się niezwykłą hojnością, empatią i dobrocią.

 

 

DZIEŃ HERBATY W GRUPIE "KRASNALE"

Z okazji ogólnopolskiego dnia herbaty grupa „Krasnale” zaprosiła do wspólnej celebracji grupę „Jagódki” i „Stokrotki”. Dzieci wraz z panią zakupiły różne rodzaje herbaty, poznawały sposób ich przyrządzania. Delektowali się piciem herbaty przy teatrzyku pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”.

DZIEŃ HERBATY W GRUPIE "MISIE"

We wtorek 13 grudnia obchodziliśmy w naszej grupie „Misie” urodzinki a także „Dzień herbaty”. Poznaliśmy różne rodzaje i pochodzenie herbaty oraz podobieństwa i różnorodność kulturową związaną z tradycjami picia herbaty obowiązującymi w innych krajach. To były pyszne i pachnące zajęcia. Największą atrakcją zajęć okazało się parzenie różnorodnych herbat. Ich aromat wypełnił salę zapachem wiśni, maliny, jabłka, wieloowocowym a także kwiatu pomarańczy. Pyszny napój piliśmy we filiżankach -„po angielsku.”

PRZEDSZKOLNE URODZINY

W grudniu przedszkolne urodziny obchodzili:
- w grupie „Krasnale”: Nadia P. i Wojciech N. 
- w grupie „Motylki”: Milena S. i Antoni D. 
- w grupie „Misie”: Helena Cz. i Emil Ch. 
 
Solenizantom składamy najlepsze życzenia, a rodzicom dziękujemy za przygotowany poczęstunek. 

"MOTYLKI" I EKSPERYMENTY

Dzieci już od urodzenia są odkrywcami, uczą się przez działanie. Zajęcia badawcze rozwijają kreatywność, dzięki czemu pociechy poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość i wytrwałość. Wykonywane eksperymenty zachęcają do myślenia, porównywania czy też analizowania. Identyczna sytuacja wydarzyła się w naszej grupie. Przedszkolaki zaintersowane uzyskaniem określonej formy mieszanych ze sobą cieczy wykazały się niezwykłym skupieniem i rozwagą. Efekt końcowy wszystkich wprawił w zachwyt. 

DINOZAURY U "KRASNALI"

W pierwszym tygodniu grudnia dzieci z naszej grupy obcowały z dinozaurami. Stworzyly w sali kącik z ulubionymi figurkami, by w czasie wolnym móc się wspólnie bawić. W ramach zajęć edukacyjnych i podsumowania tematu kompleksowego o dinozaurach dzieci wspólnie z dinozaurem Direksem bawiły się w podchody. Celem zabawy było poszerzenie zainteresowań u dzieci, utrwalenie poznanych wiadomości o dinozaurach oraz wdrażanie do wspólnej i zgodnej zabawy.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE "STOKROTKI"

Dnia 7 grudnia 2022 roku o godz. 10.00 w Przedszkolu w Brzostku odbyła się uroczystość  „Pasowania na Przedszkolaka”. Bohaterami były dzieci z grupy „Stokrotki”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz dyrektor przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez dzieci piosenką „Gdy strumyk płynie z wolna…”. Następnie maluchy zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził zachwyt wszystkich obecnych na uroczystości. Występując przed tak wielką publicznością dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. „Stokrotki” pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki „Jestem muzykantem”, „Kolorowe kredki”, „Przedszkoludki”. Zatańczyły również taniec „Grozik”. Punktem kulminacyjnym było pasowanie, poprzez symboliczne położenie kredki przez panią dyrektor na ramieniu każdego dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz upominki. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały z rodzicami i nauczycielami do pamiątkowego zdjęcia.

 

SPOTKANIE Z HARCERZEM W GRUPACH "KRASNALE" I "MISIE"

Głównym celem harcerstwa jest pielęgnowanie rozwóju dzieci i młodzieży. Harcerstwo rozwija umiejętności interpersonalne, zmysły organizacyjne i umiejętności logiczne. Pomaga w radzeniu sobie z różnymi lekami i nieśmiałością. Dzieci z dwóch najstarszych grup wiekowych miały okazję poznać prawdziwego harcerza z drużyny Kołaczyckiej Wilki - Pawła Sienkowskiego. Rozmów i pytań zadawanych przez dzieci nie było końca. Przedszkolaki przygotowały dla naszego harcerza własnoręcznie zrobiona piękna kartkę z życzeniami świątecznymi, aby przekazal ja swojej drużynie.

"JAGÓDKI" I SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Grupa „Jagódki” w dniu 7. 12.2022 r. gościła w swojej sali Panią Beatę Barbarzak-Wal, nauczycielkę Przedszkola w Brzostku, a zarazem autorkę książki dla dzieci zatytułowanej „Wartości wokół nas”. Pozycja ta zawiera wiersze edukacyjne, które opisują wartości takie jak np. pracowitość, mądrość, przyjaźń, dobro, odwaga. Należy je rozwijać od najmłodszych lat, gdyż są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Każda umiejętność opisana jest w oparciu o zwierzątko, dzięki czemu łatwiej trafia do młodego czytelnika. Wychowawczyni grupy „Motylki” zapoznała dzieci z etapami powstawania książki na swoim przykładzie – od pomysłu poprzez przelanie go na papier, stworzenie szaty graficznej, zaprojektowanie okładki oraz druk. Dzieci z zainteresowaniem odbierały przekazane treści. Na pamiątkę spotkania otrzymały wiersz i zwierzątko w formie kolorowanki. Bardzo dziękujemy Pani Beatce i gratulujemy książki, z niecierpliwością czekamy na kolejne utwory.  

"MOTYLKI" I ŚWIĄTECZNE DEKORACJE

Trudno wyobrazić sobie świąteczny dom bez choinki, drzewka ozdobionego bombkami, łańcuchami i światełkami, przy którym w wigilijny wieczór gromadzi się cała rodzina, śpiewając kolędy i czekając na rozpakowanie prezentów. Tradycja ubierania choinki sięga kilku wieków wstecz, lecz wciąż ma się znakomicie i przetrwała nie tylko w Polsce, lecz także w innych państwach europejskich i amerykańskich. Przedszkolne 5-latki zaabsorbowane dekorowaniem swojej sali w efekcie końcowym wprowadziły do niej iście świąteczny nastrój. 

"MOTYLKI" I ZDROWY MIÓD

Miód to zdrowy, naturalny, bogaty w składniki odżywcze produkt, wytwarzany przy udziale pracowitych pszczół.  Jego wspaniały smak, sprawia, że chętnie po niego sięgamy. Ponadto polecany jest do codziennego stosowania z uwagi na korzystny wpływ na pracę całego organizmu. Dzieci z grupy 5-latków poznały sposób jego pozyskiwania i określały walory smakowe.